Filmas "Pilsēta pie upes" vasaras filmēšanas perioda pirmajā nedēļā nofilmētas vairākas nozīmīgas epizodes

14. jūlijā Subatē noslēdzās Viestura Kairiša spēlfilmas "Pilsēta pie upes" (Piļsāta pi upis) vasaras filmēšanas perioda pirmā filmēšanas nedēļa.

Dažādās lokācijās Lietuvā un Latvijā tika filmētas nozīmīgas epizodes, kas norisinās laika posmā no 1939. gada līdz 1941. gadam, tai skaitā padomju okupācijas periods un padomju karaspēka atkāpšanās 2. pasaules kara sākumā.

Filmēšanā piedalījās gan galveno lomu atveidotāji Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Brigita Cmuntova no Čehijas un Gundars Āboliņš, kas filmā tēlo ebreju tirgotāju Bernšteinu, gan daudzi masu skatu dalībnieki.

Lēmumi, kas jāpieņem filmas galvenajam varonim Ansim (Dāvis Suharevskis), nepavisam nav vienkārši – viņam jātiek skaidrībā par savām jūtām pret ebreju meiteni Zislu (Brigita Cmuntova) un skaisto aptiekāra meitu Naigu (Agnese Cīrule), kā arī jāspēj izdzīvot sarežģītajos un biežo politisko varu maiņu laikos 30. – 40. gadu Latvijā.

Režisors Viesturs Kairišs veido filmu kopā ar saviem ilggadīgajiem radošajiem partneriem mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu.

No 16. jūlija līdz mēneša beigām filmēšana turpinās Krāslavā.

Piļsāta pi upis ir traģikomēdija, kurā jaunu cilvēku attiecību vieglums un mīlestība uz nopietnu vēsturisko notikumu fona, pagājušā gadsimta 30.–40. gados mainoties daudziem politiskajiem režīmiem, veido latviešu kinematogrāfijā līdz šim neierastu vēstījuma intonāciju. Producents Guntis Trekteris uzsver, ka filmā būs daudz vērienīgu inscenējumu, tās stils būs episks, jo jāataino daudzi Latvijas vēstures notikumi, tai skaitā padomju un nacistu okupācijas, Otrais pasaules karš, deportācijas un holokausts. Filma top pēc Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem.

Filmai Piļsāta pi upis īpaši interesantu niansi piešķir filmas veidotāju lēmums to uzņemt latgaliešu valodā, kura līdzās latviešu, krievu, vācu valodām un jidišam būs filmas pamatvaloda.

Viesturs Kairišs šādi pamato savu izvēli: "Filma būs latgaliešu valodā – skaistākajā pasaules valodā. Tā daudzi saka par valodu, ar kuru viņi uzauguši. Formāli esmu uzaudzis ar latviešu literāro valodu, taču viss skaistais, kas saistās ar manu bērnību, lielākās un būtiskākās manas bērna dzīves atklāšanas emocijas un pārdzīvojumi man notika latgaliešu valodā. Un latgaliešu valodā arī notika Otrais pasaules karš. Tā kā mēs filmējam Latgalē, tad vēl jo vairāk dabiski, ka filma būs latgaliski. Par to man ir īpašs prieks, jo valoda – tā ir domāšana, tā ir mentalitāte, tas ir Visums. Valoda nosaka arī kinovalodu. Varbūt tā nebūs maigi plūstoša upe, kas dabīgi piestāvētu latviešu literārajai valodai. Tā būs mežonīgi čalojoša un nekad nesavaldāma, mūžīgi pāri malām plūstoša straume. Tā būs uzdrīkstēšanās. Tas būs risks, bez kā mākslai varbūt vispār nav lemts piedzimt."

Foto Agnese Zeltiņa #pilsetapieupes #makingmovies #darbiņā

Posted by Pilsēta pie upes on Monday, July 16, 2018

 

Filmu finansē Nacionālais Kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas, atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, kā arī privātie atbalstītāji Circle K, Merrild, Salmo, Tvaikonis un citi. Filmu plānots kinoteātros izrādīt 2020. gada sākumā, tās izplatītājs Latvijā un Baltijas valstīs ir ACME Film, kas arī piedalās filmas finansēšanā.

https://www.facebook.com/pilsetapieupes/

Filmas

Asprātīga un šarmanta piedzīvojumu komēdija

Latvijas kinoteātros pirmizrādi piedzīvojusi piedzīvojumu komēdija ar laimīgām beigām "Neparastais Faķīra ceļojums" (The Extraordinary Journey of the Fakir).

Filma ir veidota pēc Romēna Puertola starptautiska bestsellera "Neparastais ceļojums, kurā faķīrs iestrēga Ikea skapī" motīviem.

Piedzīvojumu komēdijas stāsta centrālais varonis ir atjautīgais faķīrs Ašatašatru, kurš pēc mātes nāves pamet dzimto Mumbaju un dodas pasaulē meklēt tēvu, ko nekad nav pazinis. Sava neparastā ceļojuma laikā viņš piedzīvo mīlestību zviedru mēbeļu veikalā Parīzē, nāves briesmas kopā ar somāliešu migrantiem Anglijā, slavu uz deju grīdas Romā un pārsteidzošu lidojumu gaisa balonā virs Vidusjūras. Galu galā viņš apjautīs, kas ir dzīves īstās vērtības un kas viņš patiesībā vēlas būt.

Apspēlējot šobrīd Eiropā tik aktuālo imigrantu tēmu, filmas režisors smalkjūtīgi ievirza to pozitīvajā gultnē, padarot filmu par atpūtu ar iespēju paskatīties uz nopietnām lietām ar humoru un sirsnību.

Filmas režisors ir Kens Skots ("Papucis"). Galveno lomu – Ašatašatru atveido šobrīd viens no pieprasītākajiem Indijas kino industrijas aktieriem ar skatuves vārdu Danušs. Starptautisku uzmanību viņš piesaistīja ne tikai kā aktieris filmā "Raanjhanaa", bet arī kā dziedātājs ar dziesmu "Why this Kolaveri Di", kuras videoklips 2011. gadā kļuva par pirmo skatītāko Indiešu dziesmas video, pārsniedzot 100 miljonus skatījumu YouTube vietnē, šobrīd tas ir skatīts jau vairāk kā 154 miljonus reižu.

Citas galvenās lomas atveido starptautisks aktieru ansamblis Berenise Bežo ("Mākslinieks"), Barkads Abdi ("Kapteinis Filipss: Somālijas pirātu gūstā"), Ērina Moriartija ("Kapteinis Fantastika") un Žerārs Žuno ("Koristi").

acmefilm.lv

Asprātīga un šarmanta piedzīvojumu komēdija

"Kino Kults" piedāvā: "Stabilizators 2"

"Kino Kults", "Acme Film Latvija" un "Cēsu alus" piedāvā satikt izcilo aktieri Denzelu Vašingtonu viņa dižās karjeras pirmajā (!) turpinājumā - trillerī "Stabilizators 2". Denzels - stabila vērtība!

Sapratām, ka mums taču nav bijis seansa, kurš būtu pilnībā veltīts mūsu vīram Denzelam, un tas ir steigšus jālabo - pat ja ar "Stabilizatora" otro daļu, jo mēs vismaz labi zinām, uz ko ejam. Pirmais sīkvels Denzela un režisora Antuāna Fukuā karjerā, kuriem šis ir jau 4. (!) kopdarbs, un pie tā abi diez vai apstāsies.

Izbijušais kareivis Roberts Makols ir nešaubīgs apspiesto un pakļauto aizstāvis. Kad pasūtījuma slepkavas nogalina viņa bijušo priekšnieci, Stabilizators ķeras pie lietas, lai atriebtu viņas nāvi. Viņam būs jāizrēķinās ar četriem ļoti pieredzējušiem slepkavām, kas ir tikpat labi apmācīti kā viņš…

Neizsmeļama tēma ir gan Denzels, gan arī TV seriālu pilnmetrāžas ekranizācijas (un "Stabilizators" ir tieši šāds gadījums), taču pirmsfilmas prezentāciju šoreiz veltīsim "vigilante" tēmai kino - "Death Wish" un "John Wick", "Yojimbo" un "A Fistful of Dollars", "Payback" un "Drive", "Falling Down" un "Law Abiding Citizen", skarbo atriebēju tēma kino ir praktiski neizsmeļama (bet mēs aprobežosimies ar kādām padsmit minūtēm).

Trilleri "Stabilizators 2", tāpat kā pirmo filmu, režisējis Antuāns Fukuā ("Treniņa diena"), un titullomu atveido divkārtējais "Oskara" balvas ieguvējs Denzels Vašingtons ("Treniņa diena"). Citās lomās: Pedro Paskāls (seriāls "Troņu spēles"), Eštons Sanderss ("Mēnessgaisma"), Bils Pulmens ("Neatkarības diena: Atdzimšana") un Melisa Leo ("Oskars" par lomu drāmā "Cīnītājs").

Gaidām uz "Stabilizatora" turpinājumu jau ceturtdien, 19. jūlijā, 18.30 k/t "Kino Citadele"!

 Seansa Facebook pasākums

Sīkāk par pasākumu varat uzzināt www.kinoblogeri.lv! Būsim pateicīgi, ja pārpublicēsiet šo ziņu arī tālāk, un tiekamies seansā!

Kinoteātriem

un kinoseansu organizatoriem

Ja jūs esat kinoteātra īpašnieks vai organizējat atsevišķus kinoseansus
un vēlaties publicēt tos Kinoteatri.lv mājas lapā - sazinieties ar mums.